NZ International Open 2024 at Herne Bay - 3rd & 2nd February 2024
Click here for Final Ranking - after 6 rounds of Swiss
Trophy
1st Teva Tavita, Sundy Tamarono, Toma Wai (New Caledonia)
2nd TeHui Nauta, Faty Nauta, Robert Teng (Tahiti)
3rd= Georgio Vakauta, Andre Noel, (NZ), Asion Tumg (Tahiti)
3rd= Ly Yengfock Gilles, Siaou Chin Heifar, Siaou Chin Reiha (Tahiti
5th= Yann Nauta, Vickson Tvaova, Kevin Bocahut (Tahiti)
5th= Le Tavaeariitihopu , Jhon Leetham, Tetuanui (Tahiti)
5th= Ludo Marvaunui, Vaihere Steed, Daniel Tcheou (Tahiti)
5th = Rupearui Aiamu, Bernard Yao, Samuel Rameha
Trophy Consolonte
1st Robert Vu, Tommy (Tahiti), Charles Peni (NZ)
2nd David Lippard, Stephane Montel, Jared Handford (NZ)
3rd= Tehu Poehere, Tufaara Erina, Pihaatae Teanate (Tahiti)
3rd= Aka Helene, Terei Meherio, Ateo Alphonse (Tahiti)
5th= David Peni (NZ), Robert Saggio, Paul Goropata (New Caledonia)
5th= Romeo Temehahot, Rodolph Terliteho, Mateirea Gaucher (Tahiti)
5th= Brian Westerbeek, Richard Browne, Matt Scott (NZ)
5th= Vaina Tapi, Christian Lywous, Juanito Lee (Tahiti)
Plate
1st Enitair Vonsin, Steven Matahuira, Huirai Mamatue (Tahiti)
2nd Junior Puleitu, Tanel Vahk (NZ), Bastion Montredon (France)
3rd= Haimata Matiki, F Teikihuavanaka, Steeve Tetuanui (Tahiti)
3rd= Michael Rocks, Christian Fouquet, Ross Jones (NZ)
5th= Landry Tavita, Gaston Ogushiku, Ingrid Laurent (New Caledonia)
5th= Louise Tematahoto, Mareva Veva, Mathilde Araitetiir (Tahiti)
5th= Frances Chin, Jimmy Siao Chin, Pascal Siao Chin (Tahiti)
5th= Thierry Pannetier, Bruno Falco, Neville Bensdorp (NZ)
Plate Consolonte
1st Tiki Ruta, Niau Ruta (NZ), James Ruta (Tahiti)
2nd Rudy Cure, Glenn Cure, Tomo Cure (New Caledonia)
3rd= Nicola Brock, Keelan Noel, Jackson Gallagher (NZ)
3rd= John Taylor, John Carter, Christophe Costil (NZ)
5th= Maryan Kennedy, Lynnette Gibbs, Paul Dalebroux (NZ)
5th= Mineta Abe, Suzanne Hoata, Tani Chan (Tahiti)
5th= Ian Roberts, Wayne Macdonald, Glen Glamuzina (NZ)
5th= Joanne Evans (NZ), Ariadne Ernest, Arnaud Ernest (Australia)
Bowl
1st Raihei Tametona, Sebasion Matauir, Jean Louis Siaou (Tahiti)
2nd Gistave Pito, Yves Hapairai, Pa Tematafaarere (Tahiti)
3rd= Robyn Chalmers, Michelle Maxwell, Debby Butler (NZ)
3rd= Allan Fletcher, Seti Mailei, Moises Burgos (NZ)
5th= Phillip Lyall, Gordon Dykes, Paul Tamagushiku (NZ)
5th= Gaspary Mahuta, Terupaia Mahuta, Adam Richmond (Tahiti)
5th= Barb Parnell, Pam Jenkins, Jay Newton
5th= Pascal Dufroux, Guillaume Ramond, Shane Howarth (Australia)
Bowl Consolonte
1st Brenda Reid, Stephen Reid, Tracy Lander (NZ)
2nd Bruce Inglis, Linda Inglis, Robert Cumming (NZ)
3rd= Stephen Fitzgerald, Massimo Commazetto, Ian Baker (NZ)
3rd= Yvonne Bonfrer, Lidya Davis, Paul Bickelmann (NZ)
5th= Ann Shields, Diana Glamuzina, Yasmine George (NZ)
5th= Margaret Penny, Laurell Priestley, Virginia Kirk-Smith (NZ)
5th= Stephanie Pothin, Odette Meite, Christian Lerande (New Caledonia)
5th= Samatha Romea, Chris Romea, Nadia Terorotua (Tahiti)
49-54
1st Celestine Tapeta, Manuella Atunia , Marie-Claudea Te (Tahiti)
2nd Amand Wamo, Alexis Wamo, Christina Souming (New Caledonia)
3rd= Heather Matthews, Rosemary Gailer, Eileen Lippard (NZ)
3rd= Christine Hide, Ray Clark, Betty Geiser (NZ)
5th= Richard Turfrey, Robbie Sihamau, Vaughan Husband (NZ)
5th= Ena Manuireva (NZ), Thierry Wong, Annette Riano (Tahiti)
Top NZ Team - David Lippard, , Stephane Montel, Jared Handford
Top NZ Womens Team - Debby Butler, Michelle Maxwell, Robyn Chalmers
Top NZ Senior Team - Maryan Kennedy, Lynnette Gibbs, Paul Dalebroux